אילן קאופמן ז"ל

אילן קאופמן

 

ביום 22.4.90 ניספה הטייס סרן (מיל) אילן קאופמן, בן סביון, בתאונת מסוקים באזור השומרון.

אילן נולד בפתח תקווה ב- 1963 ועבר לסביון בהיותו כבן 11. אילן למד בסביון ואח"כ בתיכון מקיף יהוד, כשבמקביל היה פעיל בצופי סביון-גני יהודה כחניך ומדריך.

אילן התגייס לצה"ל בתחילת 1982 והתנדב לקורס טייס. את הקורס סיים במגמת מסוקים ב-1985. לאחר האימון המבצעי, עבר אילן לטייסת יסעורים, זכות השמורה למצטיינים בלבד. במשך שנות שירותו בטייסת פעל אילן רבות בתחום החברתי והתרבותי, מעבר למשימות המקצועיות שהוטלו עליו כטייס.

אילן דאג לעדכן את ספרי ההיסטוריה של הטייסת, כשהוא משלב בהם הרבה מההומור האופייני לו. פתגמים ואימרות משלו התנוססו בחדרי הטייסת כשהם משקפים את הווי הטייסת המיוחד.

בספריית הוידאו של הטייסת מצויים סרטים שאילן הפיק בתקופת שירותו. אופיו היצירתי וההומור המיוחד שלו בולטים לעין בסרטים אלה.

בקיץ 1988 חזר אילן לבית הספר לטיסה, והפעם כמדריך. שוב באו לידי ביטוי היסודות וההקפדה על פרטים, לצד החן וההומור. דרישותיו כמדריך היו גבוהות והוא הצליח להפיק מחניכיו את המירב. חניכיו תמיד סיפרו על ההשקעה ותשומת הלב הרבה שהקדיש להם בטיסות ההדרכה.

במשך כל זמן שירותו, התנדב אילן וארגן מסיבות לחברי הטייסת, בבית הוריו שבסביון. תמיד היה משהו שונה, משהו מיוחד, במסיבות אלו.

אילן השתחרר מצה"ל בסוף 1989 ופנה ללימודי הארכיטקטורה בטכניון בחיפה. אפיק זה תאם יותר את החוש היצירתי ואת המקוריות שבו. קשה היה להתפתח בכיוון זה במסגרת הצה"לית ולכן הוא בחר להמשיך כמילואימניק בטייסת. בתקופה הקצרה בה למד בטכניון אפשר היה להבחין ביכולתו לפרוח ולהביא לידי ביטוי את כישוריו תוך כדי שמירה על קשר קבוע עם הטייסת שגדל בה. למרות שגר ולמד בחיפה, הקפיד לבוא ולטוס בטייסת, ובאחת מטיסותיו אלה מצא את מותו.